Tag Archives: antonina helena orleanska

Kotły do warzenia piwa

Mówiąc o kotłach nie można ominąć tak ważnego kotła jak kocioł do warzenia piwa. W kotle warzelnym jak sama nawa już wskazuje służy do warzenia piwa. Na początku gotuje się w nim brzeczkę. Brzeczka jest jednym z elementów piwa. Składa się z sodu, chmielu i wody. Po ugotowaniu brzeczki się ją studzi i dodaje drożdże, żeby nastąpiła fermentacja. Tak przygotowane piwo można pić po około trzech tygodniach. Kocioł warzelny na przestrzeni lat przyjmował różne formy. Na początku był to wielki gliniany gar, pod który wkładano rozgrzane kamienie. Jednak nie dawało to oczekiwanego efektu. Zmieniono sposób postępowania i rozgrzane kamienie wkładano do środka kotła i kamienie nagrzewały zarówno ściany kotła jak i jego zawartość. W późniejszym okresie robiono kotły z miedzi. Tak jak pokazują to w bajkach takie miedziane kotły ustawiano bardzo często na specjalnych paleniskach. Miedź, jako bardzo dobry przewodnik ciepła idealnie się nagrzewała w wyniku, czego kocioł równomiernie się nagrzewał i dawał taki sam efekt jak kamienie w glinianym naczyniu. Dziś ani nie nagrzewa się kamieni, żeby je włożyć do kotła, ani nie stawia się miedzianych kotłów na specjalnych paleniskach. Technika poszła tak do przodu, że kotły do warzenia piwa buduje się z blachy miedzianej albo innego rodzaju stali dobrze utrzymującej i przenoszącej ciepło poczym nagrzewa się je parą pod ciśnieniem.

Witaj na moim serwisie! Blog poświęcony jest nieruchomościom! Z zawodu jestem architektem, projektowanie to moja największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania !

Jak wybrać kocioł do domu

W Polsce kotły to najpopularniejsze urządzenie grzewcze, jakie możemy zastosować w naszych domach. Obecnie na rynku istnieje wiele produktów, co też może spowodować pewne zagubienie i brak wiedzy, jaki kocioł wybrać do swojego domu. Przede wszystkim na samym początku powinniśmy poszukiwać tych, które będą odpowiednio wydajne, aby dobre spełniać swoją rolę. Oczywistym jest, że inny kocioł dopasujemy do domu małego o powierzchni na przykład sto metrów kwadratowych a zupełnie inny do budynku, którego wielkość sięga przykładowo trzystu metrów kwadratowych. Wydajność kotła jest bardzo ważna gdyż zły dobór spowoduje brak możliwości ogrzania całego domu, częste wizyty przy piecu w celu dokładania materiału spalanego lub też przy wyborze za dużego kotła może spowodować zagotowanie się wody w rurach oraz samych grzejnikach. Kolejno powinniśmy się przyjrzeć również temu, jaki materiał można spalać w danym kotle. Współczesne trendy w budownictwie często opierają się na domach parterowych z zabudowom poddasza, które coraz rzadziej posiadają piwnice. Jeżeli jesteśmy właścicielami tego typu domów a więc nie będziemy mieli zanadto gdzie składować materiału do spalania najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kotła zasilanego ekogroszkiem. Materiał ten często jest sprzedawany w postaci workowanej, dzięki czemu łatwym będzie jego przechowywanie.

Witaj na moim serwisie! Blog poświęcony jest nieruchomościom! Z zawodu jestem architektem, projektowanie to moja największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania !